JAK WYBRAĆ IDEALNĄ MATĘ DO JOGI

Posiadanie odpowiedniej MATY DO JOGI może naprawdę zmienić Twoją praktykę. Poniżej kilka wskazówek na co powinno się zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Jakość

Inwestując w wysokiej jakości matę, naprawdę dostajesz to, za co płacisz. Atrakcyjne może się wydawać kupowanie maty niedrogiej na początku, ale ważne jest, aby pamiętać, że tanie maty do jogi nigdy nie będą trwałe, są wykonane z toksycznych materiałów (w których znajdują się metale ciężkie i szkodliwe substancje chemiczne) oraz szybko się zużywają. Wysokiej jakości maty są praktycznie niezniszczalne, posiadają dożywotnią gwarancję oraz są certyfikowane jako nietoksyczne (symbol certyfikatu: Oeko-Tex 100).

matapng

Materiał

Materiał powinien być gęsty i gruby. Mata przede wszystkim powinna zapewniać prawidłową ochronę dla Twoich stawów. Nieodpowiednie podłoże może nadwyrężać i obciążać stawy kolanowe, kręgosłup, kolce biodrowe, łokcie oraz nadgarstki.

Solidna i stabilna podstawa jest kluczowa przy wyborze maty do jogi. Cienkie lub gąbczaste maty nie pomagają w ćwiczeniach jogi, ponieważ podstawa jest niestabilna, ręce i stopy są nierówne, co sprawia, że ​​nawet najprostsze balansowanie staje się trudniejsze, a wręcz niebezpieczne dla twojego ustawienia.

Podsumowując: materiał powinien być gęsty i gruby, powierzchnia stabilna, odpowiednio naprężona i płaska, i co najważniejsze z odpowiednią powłoką antypoślizgową (ręce i stopy nie powinny się rozjeżdżać podczas wykonywania asan)

Waga


Mata nie powinna się zwijać, przesuwać oraz marszczyć pod Tobą podczas ćwiczeń. Dlatego im cięższa mata tym lepiej. Odpowiednia mata pozwoli budować siłę mięśni i stawów oraz zapobiegać kontuzjom. Dlatego wybierz matę, która leży ciężko na podłodze i pozostaje na swoim miejscu podczas zmiany pozycji. W większości studiów jogi panuje zwyczaj, że swoje maty zostawia się i nie trzeba ich za każdym razem dźwigać. Należy jedynie pamiętać o jej podpisaniu i/lub schowaniu do pokrowca.

Długość


Odpowiednio dobrana mata musi być również odpowiednio dobrana do Twojego wzrostu, lepiej jeśli jest kilka centymetrów dłuższa niż Ty, wtedy masz pewność, że każdy element ciała znajduje się na jednolitej powierzchni podczas relaksu czy też innych pozycji leżących, a głowa lub pięty nie wystają poza Twoją "świętą przestrzeń"...

Udanych zakupów!